STRONA GŁÓWNA > AKCJE EKOLOGICZNE


Rok szkolny 2011/2012

 

ZAGINIONA LEKCJA HYDROPONIKI

W roku 2011 minęło  25 lat od czasu tragicznej katastrofy promu kosmicznego Challenger. W czasie misji STS-51-L zginęła cała załoga. W programie misji było 8 "lekcji na orbicie", przygotowanych przez
Christe Mc Auliffe, pierwszą na świecie nauczycielkę-astronautkę. Lekcje, przygotowane dla uczniów w Ameryce i na całym świecie, nigdy nie zostały przeprowadzone i przeszły do historii jako „Zaginione Lekcje Christy Mc Auliffe”. Dla podkreślenia tego faktu opublikowano na 
EU-HOU pierwszą Zaginioną Lekcję w wersji oryginalnej, historycznej (zobacz), uzupełnionej instrukcją, przygotowaną we współczesnych, polskich warunkach (zobacz).

Lekcja dotyczy hodowli roślin na orbicie, z myślą o dostarczeniu pożywienia dla astronautów. Świetnie nadaje się jako projekt do wykonania na lekcjach przyrody.

Uczniowie przeprowadzają samodzielnie eksperyment przyrodniczy (projekt badawczy), poznając tajniki prowadzenia badań naukowych, planując kolejne etapy pracy i skrupulatnie dokumentując i zapisując wyniki. Ich praca jest bardzo twórcza, interesująca i ma szansę być przydatna w przyszłości. 

 

"Zaginiona lekcja" w naszej szkole

 

 

 

galeria

 

Zaginiona lekcja hydroponiki w Polskiej Akademii Dzieci  w Bydgoszczy

 

 

Na zaproszenie pani dr Agaty Hoffman, autorki projektu PAD, klasa czwarta i piąta z opiekunami Haliną Kostkiewicz i Marią Jaszczyk wyjechała na zajęcia Polskiej Akademii Dzieci w Bydgoszczy.

W piątek, 27 stycznia o godzinie 9:00 w Auli 02 w budynku Copernicanum (ul. Kopernika 1) odbył się wykład z pogranicza przyrody i fizyki poprowadzony przez panią Marię Jaszczyk oraz z 11-letnią Martę Cieślik i Katarzynę Schudę. Koordynatorami zajęć w Bydgoszczy były Anna Słonina i Joanna Malicka. Temat wykładu to: "Zaginiona lekcja hydroponiki".

Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Efektem czego było mnóstwo zadawanych pytań odnośnie sposobu prowadzenia doświadczenia. Wśród pytań padały również te, dotyczące katastrofy promu kosmicznego Challenger.

 

Galeria zdjęć z podróży

 

 

Klasa III - zbiór kukurydzy

Dnia 4 października 2011r. z całą klasą wybraliśmy się na pole. Celem wyjazdu była zbiórka kukurydzy. Na polu czekali na nas myśliwi z Koła Łowieckiego "Kuropatwa". Wspólnie z panami chodziliśmy po polu i zbieraliśmy kolby. Po skończonej pracy był słodki poczęstunek. Najmilszym momentem dnia była przejażdżka na przyczepie pełnej kukurydzy. Dzięki naszej pracy zwierzęta leśne, zimą nie będą głodne, a my jesteśmy zadowoleni z dobrze wykonanego zadania i owocnej współpracy z myśliwymi.

Obejrzyj galerię

Leśne zajęcia

Był piękny październikowy dzień. Z całą klasą oraz z panem leśniczym wybraliśmy się na lekcje w terenie do pobliskiego lasu. Pan leśniczy mówił nam o drzewach, krzewach, mchach i grzybach. Poznaliśmy też warstwy lasu. Mogliśmy zadawać różne pytania, na każde otrzymaliśmy odpowiedź .Leśniczy był mile zaskoczony naszą wiedzą nt. lasu i zwierząt. Widzieliśmy dużego żuczka i kilka małych żabek które nie zdążyły jeszcze przygotować się do zimy. Spotkanie zakończyliśmy  wysłuchaniem sygnałów myśliwskim na wiacie w Nowym Dworze. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 Martyna Kędzia

 

 

 

POWRÓT

 

 Szkoła Podstawowa
w Górznej
"Szkołą z Klasą"Copyright © 2005 by sgorzna.wot.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.